• 18 Eylül 2019

Kelebekler Vadisi

 Kelebekler Vadisi

Türkiye’nin tanıtımı dendiğinde akla gelen ilk resim Ölüdeniz‘dir. Kelebekler Vadisi ise; Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi sınırlarında kalan bir cennet alanıdır. Boyu 350 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili olan vadi, 80’den fazla kelebek çeşidine ve özellikle Kaplan kelebeğine ev sahipliği yapar. Faralya Köyü içinde kaynağı bulunan ve 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen şelale muhteşem bir manzaranın oluşmasını sağlar. Şelaleden dökülen sular Akdeniz’e karışır.

Kelebekler Vadisi Hakkında Bilgiler

Vadi, dik kayalıklar ve denizle ana dünyadan izole olmuş bir konumdadır. Çevre kirliliğinin olumsuz etkilerinden korunan bölge bu özelliğiyle adeta doğal bir park görünümündedir. Bu özellik vadinin kelebek yaşam alanı olarak halen korunmasını sağlamaktadır. Kaplan kelebekleri dünyanın farklı bölgelerinde de görülmelerine karşılık koloniler halinde dolaştıkları tek yer Kelebekler Vadisidir.

Akdeniz ve bölgenin nemli ve bunaltıcı hava sıcaklığı vadi içinde hissedilmez. Gündüz saatlerinde esen meltemler ve gece boyunca sarp dağlardan gelen akım hava üzerinden olumlu bir katkı sağlar. Sonbaharın yaz ayı gibi hissedildiği bölgede bahar aylarının tadı bir başka olur. “Dünya Mirasını Koruma Vakfı” tarafından korunması gereken 100 dağ arasında yer alan Baba Dağı, aynı zamanda Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı

Kamp alanında yapılan konaklamalarda sabah 08.00 ila 10.00 arasında açık büfe kahvaltı servisi veriliyor. Akşam yemeğiyse 20.00-22.00 arasında alınabilir. Kamp alanı şartlarına göre son derece kaliteli yemeklerin çıktığı hizmetler, öğle saatlerinde de snack büfe şeklinde sunuluyor. Vadinin içinde yer alan tırmanış parkurlarında zaman geçirmek için profesyonel olmaya gerek yok.Şelale tırmanışı ve Faralya Köyü tırmanışı mevcut iki seçenek olarak dikkat çekiyor.

Butterfly valley, Oludeniz, Fethiye, Turkey middle – east

Bölgede alt kısımda görülen su birikintisi şelale değil. Bu bölgeye ulaşmak için dik bir tırmanış yapılması gerekiyor. Tırmanış esnasında önce kayaya tutturulan merdivenlere ve ardından da tırmanma ipi kullanılarak bölgeye ulaşılabiliyor. Sonuçta ulaşılan manzaraysa her şeye değer. Çok sayıda kamp alanının bulunduğu bölgede, verilen hizmet son derece kaliteli. Konaklama çeşidine, süresine ve alınan hizmetlere göre değişen fiyatlar normal bir tatil bedeliyle aynı seviyelerde.

Kelebekler Vadisi, kamp ve turizmin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösteriliyor.Daha önceki Türkiye’nin en iyi kamp yerleri yazımız da Kelebekler Vadisi yer almıştı.

Kelebekler Vadisi Konaklama

Çadır hayatıyla haşır neşir olmayanlar bungalovları tercih edebilir. Çadır sevenler kendi ekipmanlarını götürebilecekleri gibi kamp alanındaki işletmeden de çadır ve gerekli malzemeleri tedarik edebilirler. Vadinin zemininin taşlık olduğu bilinirse tatil için çadırı seçecek olan çadır altı branda ve mat konusunda tedarikli olabilirler. Çadır gölgelik bir alana kurularak stresli dünyadan uzak zaman geçirilebilir ve anı yakalamak kolaylaşabilir. Hazır kurulu hamaklarda hayatın tadını çıkarmaya hazır mısınız?

Kelebekler Vadisi Nerede Kalınır

Bölgede kalabileceğiniz en iyi otel ve pansiyonlar ise şu şekilde;

  • Nautical
  • Zakros Exclusive
  • Tonoz Beach
  • Montenegro Motel
  • Montana Pine Resort

Kelebekler Vadisi Plajı ve Denizi

Berrak ve temiz bir denize sahip olan bölgede deniz bir hayli soğuk. Ancak bir kere girenin bir daha çıkmak istemediği deniz suyu, klasik tatil anlayışının dışında doğal bir hava yaratıyor. Derin ancak derin olduğu kadar da şeffaf bir görünüme sahip olan deniz, bölgenin en temiz koylarını bu bölgede barındırıyor. Bölgeye tatile giden ancak sığ bir deniz arayanlar için alternatif adres ise Ölüdeniz.

Butterfly valley, Oludeniz, Fethiye, Turkey middle – east

Bölgede yapılan günübirlik tekne turlarıyla Akdeniz’in muhteşem kristal renkli sularında yüzme molaları verilir. Bu turlarda uğranan duraklar arasında; Mavi Mağara, Soğuk Su, Akvaryum Koyu, Deve Plajı ve St.Nicholas Adası yer alır.

Fethiye’ye gelmişken gezilecek yakın yerler arasında; Belcekız PlajıKabak Koyu, Kıdrak Koyu, Hisarönü, Kayaköy, Gemiler Adası, Likya Yolu, Çalış Plajı, Fethiye Kral Mezarları ve Fethiye Müzesi sayılabilir.

Kelebekler Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir

Vadi, Muğla ilinin Fethiye ilçesinde ve Ölüdeniz beldesinde yer almaktadır.

Bungalov ve çadır tipi konaklama imkanı sunan Kelebekler Vadisi kamp alanına iki farklı şekilde ulaşım sağlanabilir. Bunlardan ilki Faralya mevkine giderek aşağı doğru yürümektir. Ölüdeniz üzerinden tekne ile de bölgeye ulaşım sağlanabilir. Vadinin kendine ait tekne her saat başı Ölüdeniz’den kalkarak bölgeye ulaşım sağlar. Özellikle yaz aylarından son tekne kalkış saati 18.00 olarak belirlenmiştir. Fethiye otogarı üzerinden binilen minibüsler eşliğinde son durakta inerek Ölüdeniz teknelerine binilebilir. Son sefer saatini kaçıranlar özel taksi gibi çalışan teknelerle kesintisiz ulaşım sağlayabilirler.

Vadiye seyahat edecekler bölgenin gerçek adının Güdürümsu olduğunu bilmelidir. 1987 yılında turizme açılan vadinin ismi bölgedeki kelebek popülasyonu nedeniyle “Kelebekler Vadisi” olarak güncellenmiştir. “Doğayla uyumlu yaşam” şartlarının devreye alındığı bölgede işletmelerin her türlü faaliyetleri biyolojik çözümler esasına dayalı olarak sürdürülmektedir. Vadide yer alan ender ve endemik türler kendiliğinden yetişmektedir.

Kelebekler Vadisi Haritası

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerler paylaşabilirsiniz.

Furkan Kenan Sağlam

SilverPlus blog için özel içerik üreticisi. Moda ve Yaşam ile ilgili bilgi dolu yazılar yazan sizin özel Editör'ünüz.

İlgili gönderi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir